Regulace a zákaz dovozu kratomu z Indonésie

Vláda Indonésie nedávno oficiálně uznala kratom jako exportní komoditu, což bylo potvrzeno vydáním dvou nařízení Indonéským ministrem obchodu Zulkiflim Hasanem. Tato nařízení stanovují podmínky pro vývoz kratomu, které vstoupily v platnost 29. září 2024. Nařízení specifikují, které typy kratomu jsou zakázané a upravují  také exportní pravidla a standardy pro povolené formy kratomu. 

Regulace kratomu v Indonésii

Co znamená zákaz kratomu pro spotřebitele?

Pro spotřebitele to znamená, že na příští 3 měsíce může dojít k odstávce v dovozu klasického kratomu v prášku. Proč tomu tak je? Není to z důvodu, že by byl klasický kratom v prášku zakázán, ale je to z důvodu přísných nařízení, která nyní platí pro tyto látky. Jedná se primárně o kontrolu kvality, hygieny a doposud bylo v Indonésii nahlíženo na kratom jako na komoditu, která měla volný vývoz a nepodléhala žádným regulacím. Od teď to neplatí a na kratom je nahlíženo jako na zemědělský produkt a dá se říct, že se na něj stahují stejná pravidla jak pro potraviny. Pro kratom ve formě listů, hrubých drobků a jiných forem platí zákaz dovozu, který má být permanentní a nediskutuje se o tom, že by tomu v budoucnu mělo být jinak.

Tyto nařízení mají primárně chránit spotřebitele před nekvalitními produkty, ale zároveň mají podpořit Indonéskou ekonomiku, z čehož lze nyní odvodit, že se ceny kratomu velmi zvýší v budoucnu. V prvé řadě bude zdražení ze strany Indonésie a poté toto zdražení přijde u každého prodejce a to z důvodu uhrazení licencí a nákladů spojených s prodejem. Na stránkách Kratomit.cz nemusíte mít obavy, že by došly kratomové listy. Máme připravené skladové zásoby, které jsou připraveny na těžké časy, které se blíží.

Indonéská nařízení na regulaci kratomu

Podle nařízení č. 20/2024 se kratom nově řadí mezi zemědělské komodity zakázané k vývozu, což zahrnuje nejen samotnou rostlinu, ale i všechny zpracované formy, včetně sušených listů a kratomového prášku. Nařízení č. 21/2024 však umožňuje vývoz jemně drceného kratomového prášku, což znamená, že pouze takto zpracovaný kratom může být legálně exportován. Cílem těchto regulací je zabránit zneužití kratomu a zajištění právní jistoty pro exportéry, zároveň však také přidat hodnotu této komoditě prostřednictvím přísnějších standardů.

Generální ředitel zahraničního obchodu na Indonéském ministerstvu obchodu, Isy Karim, vysvětlil, že exportem regulovaného kratomu ve formě prášku může Indonésie nabídnout dovážejícím zemím mechanismus předběžného oznámení o vývozu . Tento systém poskytuje importérům v zemích jako Spojené státy, Německo a Česká republika náležité povolení k dovozu, což minimalizuje riziko zneužití této komodity. Systém tak umožní maximální kontrolu nad oběhem kratomu v zemích a nestane se tak, že by mělo dojít k jeho zneužití či znehodnocení.

Indonéská vláda si od těchto opatření slibuje zvýšení přidané hodnoty exportů kratomu. Generální ředitel zahraničního obchodu v Indonésii uvedl, že s novými standardy by měla stoupnout cena kratomu, čímž by se maximalizovala přidaná hodnota pro indonéské zemědělce, zejména v regionech Kalimantanu, kde je kratom dlouhodobě pěstován. Vláda rovněž doufá, že regulace pomohou snížit zneužívání kratomu tím, že exportéři budou muset registrovat své vývozní povolení a kvóty. Pro spotřebitele a prodejce to znamená signifikantní zvýšení cen. Můžeme očekávat o příštího roku opravdu znatelné zvýšení cen, a proto bychom každému doporučili si udělat zásoby za nyní přijatelné ceny.

Postoj zdravotnických organizací

Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že listy kratomu nejsou považovány za drogu a WHO dosud nerozhodla o klasifikaci kratomu jako narkotika I. třídy. Světová zdravotnická organizace (WHO) obdržela návrh od Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), aby kratom nadále monitorovala. Dosud však nebyly předloženy dostatečné důkazy k zařazení kratomu mezi drogy I. třídy. V reakci na to Národní agentura pro kontrolu narkotik (BNN) doporučila veřejnosti užívání kratomu omezit, dokud nebudou výsledky výzkumu k dispozici.

Kratom je v Indonésii oblíben zejména mezi obyvateli Kalimantanu, kteří jej používají jako stimulant s účinky srovnatelnými s kávou. Listy kratomu obsahují aktivní látky mitragynin a 7-hydroxymitragynin, které mají analgetické účinky, ačkoli ve vysokých dávkách mohou způsobit závislost a euforické stavy. 

Regulace exportu kratomu – shrnutí vývoje

Ačkoli mnoho zemí uvažuje o zákazu užívání kratomu, Indonésie se rozhodla jít cestou přísných regulací, přičemž výzkumy prováděné BRIN  by měly do srpna 2024 poskytovat výsledky, které usnadní formulaci dalších opatření týkajících se regulace, užívání a bezpečnosti této komodity. Nyní je jasné, že dovoz bude umožněný, ale pouze ve formě kratomového prášku a jakákoli jiná forma bude vrácena zpět odesílateli a nebo v horším případě bude zničena. Indonéská vláda bude také poskytovat licence farmářům, což také způsobí výrazný úbytek celkové nabídky kratomu v celém světě. Toto má své pro a proti, ale časy, kdy kratom byl za přijatelnou cenu jsou již brzkou minulostí.

Zpět do obchodu