Kdy bude zase HHC legální?

Hexahydrokanabinol neboli HHC se během posledních let stal hitem na české scéně alternativních kanabinoidů. Mnozí si oblíbili jeho účinky, které se prý podobají THC, avšak s mírnější intenzitou a bez právních komplikací – tedy alespoň do té doby, než přišel zákaz. Od ledna 2024 se HHC v České republice zařadilo na seznam zakázaných látek, což zklamalo mnoho jeho příznivců. Otázka, která teď visí ve vzduchu, zní: Má HHC šanci na návrat na legální scénu?

Co se vlastně stalo?

Zákaz HHC přišel jako reakce na jeho rychle rostoucí popularitu. Přestože nebylo přímo spojeno s vážnými zdravotními riziky, úřady se rozhodly jednat preventivně. Problémem byla zejména absence regulace – trh s HHC se vyvíjel rychleji, než legislativa dokázala reagovat. A tak se Česká republika přidala k zemím, jako je Německo či Švédsko, které už HHC zakázaly dříve. Zákaz prodeje HHC v Česku nabyl platnosti 5. března 2024 vydáním ve sbírce zákonů s účinností od středy 6. března 2024. Trvat by měl do 1. ledna 2025. Co bude tedy dál?

Jaká je naděje na změnu?

Legálnost HHC se bude odvíjet od dvou hlavních faktorů: výzkumů a veřejného tlaku.

  1. Výzkumy a regulace
    Pokud by se podařilo prokázat, že HHC nemá negativní vliv na zdraví a není návykové, mohlo by to otevřít dveře k jeho návratu. To by ale vyžadovalo nejen kvalitní vědecké studie, ale také zavedení přísnějších pravidel pro výrobu a distribuci. Například kontrola obsahu HHC v produktech a jeho bezpečnost by mohly být klíčem k návratu na trh.

  2. Veřejný tlak
    Komunita fanoušků kanabinoidů má v České republice silné zastoupení. Petice, veřejné debaty a tlak na zákonodárce mohou hrát důležitou roli. Podobně jako u CBD, jehož legálnost byla také na začátku nejasná, by se mohlo podařit přesvědčit úřady o přínosech HHC.

Kdy bude HHC opět legální?

Senát Parlamentu České republiky v Praze schválil novelu o návykových látkách, která zavádí nová pravidla pro nakládání, jak s kratomem, tak i konopím s nízkým obsahem THC. Tato novela má vstoupit v platnosti v prosinci a rozlišuje látky podle jejich rizikovosti. Podle novely mají být látky rozděleny do tří skupin:

  • seznam zakázaných omamných látek
  • seznam psychoaktivních látek s neznámými zdravotními dopady
  • seznam psychomodulačních látek s nízkým zdravotním rizikem

Novela přináší jasné definované podmínky, za kterých by se tyto látky a produkty z nich prodávaly. Tzn. že svým způsobem lze tedy říct, že jde o regulovanou legalizaci.

Existence seznamu psychomodulačních látek umožňuje částečnou legalizaci s tím, že je potřeba dodržet striktních pravidel ze strany prodejců. HHC, kratom a konopí s obsahem THC do 1 % si budete od moct od prosince koupit pouze ve specializovaných prodejnách. Zakazuje se prodej v automatech nebo večerkách atd. Do specializovaných prodejen mohou vstoupit pouze osoby starší 18 let. Zákon také i specifikuje podmínky prodeje látek přes např. internetové obchody. Zákazník bude svůj věk muset prokázat při nákupu, ale dokonce i při převzetí zásilky.

A co mezitím?

I když je zatím HHC v Česku zakázané, trh s kanabinoidy rozhodně nezmizel. Stále jsou zde legální alternativy, jako CBD nebo CBG, které nabízí své vlastní benefity. Navíc se stále objevují nové látky a produkty, které mohou vyplnit mezeru po HHC.

Zpět do obchodu