Japonská Matcha vs. Čínská Matcha

Matcha Latté nebo i dokonce tradiční Matcha tea se stávají stále a více oblíbeným nápojem. Na trhu je spoustu druhů tohoto zeleného prášku, ale zejména ho můžeme rozdělit na japonský a čínský druh. V čem se tyto Matcha druhy liší a jaký si z nich vybrat? Jestli chcete znát odpověď, čtěte dál. Zaměříme se na rozdíly a tipy, na co si dát při výběru kvalitní Matchy pozor.

Historie Matchy

Matcha je nejčastěji spojována s Japonskem, nicméně Čína byla pravou kolébkou Matchy. Pojďme si to trošku objasnit. Když se buddhistický mnich vrátil ze studií v Číně, přivezl si do Japonska s sebou semena čaje a zavedl tzv. „cestu čaje“. O co se jedná? Jedná se o dokonalou přípravu čaje, která je pro japonskou Matchu specifická. Čaj vypěstovaný pro obřad neboli přípravu byl podle tehdejšího zvyku rozdrcen na prášek a poté rozšlehán bambusovým kartáčem do vroucí vody, přičemž čajové lístky suspendované ve zpěněné vodě se spíše popíjely, než aby se cedily, jako v máčeném čaji.

Spojením japonských slov matsu „třít, mazat, malovat“ a cha, „čaj“ vznikl název Matcha. Japonská Matcha se pěstuje podle přísných pravidel. Matcha je tedy sice původem z Číny, ale Japonsko produkuje kvalitnější prášek než verze vyrobené v Číně a kdekoliv jinde.

V současnosti studie naznačují, že v posledních 15 až 20 let Čína začala produkovat více svého vlastního prášku ze zeleného čaje Matcha, a to za simulovaných japonských zemědělských podmínek. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi tou čínskou Matchou a tou japonskou? Proč je takový rozdíl v cenách?

Japonská Matcha vs. Čínská Matcha

Jak už jsme si na úvod řekli, japonská Matcha má daleko složitější způsob pěstování, ale to není vše, v čem se tyto dva druhy liší.

Pěstování

Pěstování a zpracování Matchy je hlavní důvod rozdílů, kterými se tyto dva druhy liší. Japonsko klade obrovský důraz na kvalitu. Čajovníky se zastiňují několik týdnů před sklizní, což zvyšuje obsah chlorofylu a dává listům sytě zelenou barvu a sladší chuť. Po sklizni se listy napařují, suší a melou na tradičních žulových mlýnech.

Zatímco čínská varianta se často nezastiňuje, což znamená, že listy mají světlejší barvu a hořčejší chuť. Navíc se obvykle suší na pánvích, což ovlivňuje výslednou chuť i vůni.

Barva a textura

Pokud byste se už jen dívali na tyto dva druhy vedle sebe, hned dokážete poznat rozdíl. Jelikož pravá japonská Matcha je sytě zelená, jemná, a především hedvábná na dotek. Na druhou stranu čínská Matcha má většinou méně intenzivní barvu a někdy je dokonce až nažloutlá. Její konzistence bývá i hrubší než japonská verze.

Chuť a aroma

Matcha z Japonska má nápadně sladkou chuť umami s malou nebo až žádnou hořkostí. Díky pečlivému zpracování nezanechává hořkost. Jelikož japonští farmáři posouvají kvalitu své půdy na zcela jinou úroveň a zajišťují rostlinám optimální množství živin prostřednictvím přísných režimů hnojení a zavlažování.

Jaká je čínská Matcha? Chuť je tedy o dost výraznější. Často mívá hořkou příchuť. Typicky se totiž nepěstuje ve stínu, ani půda nemá stejnou kvalitu jako v Japonsku, takže prakticky nemá chuť umami a místo toho má pískovitou příchuť.

Nutriční rozdíly

Japonská a čínská Matcha mohou obsahovat stejný typ zdravých sloučenin, ale ty z Číny prostě nebudou ve stejném množství nebo koncentraci. Výzkum dokonce ukazuje, že japonská Matcha má výrazně vyšší hladiny antioxidantů, zejména L-theanin. Čínská Matcha má tedy nižší hodnotu čaje ve srovnání s tou japonskou.

Pokud vás zajímá, jaké má japonská Matcha účinky, podívejte se na náš předchozí článek: Co jste nevěděli o Matcha Tea? Těhotenství a účinky.

Cenové rozdíly 

Pravděpodobně jste si všimli výrazného cenového rozdílu mezi japonskou a čínskou Matchou. Jaké jsou důvody, proč tomu tak je?

Japonská Matcha je dražší kvůli práci navíc i kontrolám kvality, ale když se na to celkově podíváme, zaplatíte více? Pokud to vezmeme i z pohledu kvality, tak je jasno, že „kvalita před kvantitou“ znamená, že na všechny výhody Matchy je potřeba méně japonské Matchy než ve srovnání s čínskou Matchou.

Většina uživatelů, kteří zkusili obě varianty, se shodli nad tím, že japonská Matcha je nejen příjemnější, ale z dlouhodobého hlediska je stejně nebo cenově dostupnější. Staré přísloví „dostanete, za co zaplatíte,“ zní v případě Matchy docela pravdivě.

Zpět do obchodu